Co to jest poligrafia?
Poligrafia przez wiele osób bardzo dobrze kojarzona jest z drukiem. Choć sama poligrafia to nie do końca tylko i wyłącznie drukowanie to jednak skojarzenie jest bardzo bliskie. Poligrafia to bowiem nic innego jak dział gospodarki, który to zajmuje się różnego rodzaju przemysłowymi technikami drukarskimi.
Głównym zadaniem działań poligraficznych jest więc wytwarzanie różnych wyrobów drukarskich, począwszy od tych oprawionych, a skończywszy na nieoprawionych. Ważne jest, aby pamiętać, że możemy wyróżnić kilka rodzajów druku – są to przede wszystkim druk płaski, druk wklęsły oraz wypukły. Z kolei jeśli chodzi o podstawowe procesy poligraficzne to z pewnością należy tutaj wymienić przygotowanie druku oraz oprawę druku (czyli tak zwane prace introligatorskie).
Poligrafia odgrywa więc bardzo ważną rolę w dzisiejszym świecie, a z usług różnego rodzaju profesjonalnych drukarni korzystają niemal wszyscy: uczniowie, studenci, podmioty gospodarcze, firmy marketingowe i znaczenie więcej. Ciągły rozwój oraz innowacyjne technologie sprawiły, że poligrafia zyskała w ostatnich dekadach nowe oblicze i choć większość z nas posiada drukarkę we własnym domu to profesjonalny druk nadal jest w cenie.
Plakaty, ulotki, kalendarze – poligrafia w codziennym świecie
Usługi drukarskie są dziś niezwykle potrzebne, tym bardziej w dobie powszechnego marketingu.
Zdaje się, że to właśnie różnego rodzaju agencje są jednym z głównych klientów w tym sektorze, wykorzystując poligrafię do tworzenia i wydruku różnego rodzaju ulotek, wizytówek, plakatów, katalogów czy różnych innych materiałów reklamowych czy marketingowych. Warto więc wiedzieć, gdzie w naszej okolicy znajduje się profesjonalny zakład drukarski, z którego usług będziemy mogli skorzystać przy różnorakich okazjach. Wszak drukowanie w domu to z reguły duża gorsza jakość i znacznie wolniejszy proces.
Rozwój w świecie technologii pozwala tymczasem na stosowanie coraz to lepszych i nowszych technik poligraficznych. Dziś do najbardziej popularnych technik drukowania należą druk offsetowy oraz druk cyfrowy. Co ciekawe, większość osób nie jest w stanie wskazać jakichś różnic pomiędzy tymi technologiami, lecz istnieją pewne istotne różnice.
Przez to druk offsetowy wykorzystuje się przede wszystkim przy dużych nakładach, podczas gdy druk cyfrowy dużo lepiej sprawdzi się w sytuacji, gdy nakład jest dość niski. Druk cyfrowy coraz częściej nie odbiega też jakością wydruku od druku offsetowego.
Keller - Maszyny poligraficzne, producent maszyn drukujących
Polecane artykuły
Świat pełen współczesnej elektroniki wart refleksji
elektronika Czy potrafimy sobie wyobrazić świat bez prądu? Tego typu wizja jawi się jako katastrofa i nie ma się czemu dziwić. Zdecydowana większość codziennych czynności opiera się na wykorzystywaniu prądu i ściśle związanej z nią elektroniki. Nie potrafimy funkcjonować tak jak nasi przodkowie, k
Czy interesują nas gry komputerowe dla dzieci?
gry komputerowe Jest spore grono rodziców, którzy nie chcą, aby ich dzieci grały w gry komputerowe, bo obawiają się, że to doprowadzi do uzależnienia, albo boją się, że ich dzieci będą grały w gry, które nie są przeznaczone do ich wieku. Prawda jednak jest taka, że jeśli rodzice poświęcą troch ę cz